Приймання дослідів
1 серпня 2024 р., у відповідності до графіку приймання дослідів в наукових підрозділах Інституту овочівництва і баштанництва НААН у 2024 році, відбулось приймання наукових дослідів за ПНД 20 «Овочівництво і баштанництво» за завданнями:
20.00.01.02.Ф Розроблення теоретичних основ селекції підщеп помідора за технології мікро щеплення.
Етап 2024 р. Вивчення фізіологічного механізму спорідненості різних генотипів помідора при щепленні та розробка біомаркерів для експрес-оцінки ефективних підщеп.
Керівник - Івченко Т.В., виконавці - Мирошніченко Т.М., Баштан Н.О.
Виконавець Мирошніченко Т.М. представила досліди, надала інформацію щодо їх відповідності робочої програми. Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. Було представлено інформацію щодо розробці методів визначення щеп з оптимальним вегетативно-генеративним балансом; кореляційні зв’язки між ознаками пробіркових рослин та аффінітетом щеплених генотипів.
20.00.01.01.Ф Розроблення методології створення стресотолерантних ліній та сортів пасльонових видів рослин на основі індукованого мутагенезу і рекомбіногенезу при внутрішньовидовій та міжвидовій гібридизації.
Етап 2024 р. Створення лінії з геном В методом мутаційної селекції. Конкурсне сортовипробування перспективних ліній баклажана, одержаних на основі міжвидової гібридизації.
Керівник - Кондратенко С.І.
Керівник Кондратенко Сергій Іванович представив досліди, надав інформацію щодо їх відповідності робочої програми. Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. Було представлено інформацію щодо нових ліній томата з геном В на основі базового сорту Кумач, яка поєднує високий вміст β-каротину, сухої розчинної речовини, вітаміну С, загального цукру та ранньостиглість та ліній баклажана, створених на основі гаметної селекції для умов захищеного ґрунту.
20.00.01.03.Ф Розроблення методів визначення і прогнозування складних кількісних ознак у генотипів овочевих культур родини Solanaceae L. Керівник – Крутько Р.В., виконавець – Пилипенко Л.В.
Виконавеці Крутько Р.В. (томат), і Пилипенко Л.В. (перець солодкий) представили досліди, надали інформацію щодо їх відповідності робочої програми. Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. Було представлено інформацію щодо розробці математичні моделі оптимального генотипу помідора, перцю і баклажана з визначенням шляхів реалізації їх параметрів, використання яких дозволять зменшити обсяги робіт в 1,5-2 рази та скоротити процес створення гетерозисних сортів і гібридів F1; при цьому витрати на основних етапах селекції знизяться на 30-70 % за рахунок більш чіткого та направленого підбору компонентів при схрещуваннях та оптимізації при проведенні добору в популяціях.
17.01.01.40 П. Розробити систему оцінки генофондів овочевих культур для формування ознакових колекції. Керівник – Митенко І.М.
Етап 2024 р. Визначити межі мінливості ознак колекційних зразків і їх коливання залежно від погодних умов.
Керівник Митенко Інна Миколаївна представила досліди, надала інформацію щодо їх відповідності робочої програми. Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. Наукової продукцією 2024 року сорти-еталони рівнів прояву ознак; джерела цінних господарсько-біологічних ознак для використання в селекційному процесі; інформаційні бази даних (інтродукційна, паспортна, ознакова).
11.00.03.16 П Біологічні методи контролю шкідливих організмів в технології вирощування томатів відкритого ґрунту Аспірант – Чумак Е.Л.
Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. У 2024 році буде сформовано база даних ефективності мікробіолоічних препаратів у захисті томату від шкідників і хвороб.
20.00.02.02.Ф Теоретичні аспекти підвищення насіннєвої продуктивності овочевих рослин за альтернативних технологій вирощування. Аспірантка - Шапко М.О.
Дослідження проводяться згідно ТЗ і календарного плану. У 2024 році буде розроблені елементи технології органічного насінництва - виробництва органічного насіння томату.
Комісією з приймання дослідів у складі: в.о. директора ІОБ НААН, доктора технічних наук, професора Алфьорова О.І., ученого секретаря, доктора с.-г. наук, с.н.с. Шабетя О.М., завідуючого відділом селекції, доктора с.-г. наук, с.н.с. Кондратенка С.І., завідуючого відділом новітніх технологій вирощування овочевих і баштанних культур, доктора с.-г. наук, с.н.с. Мельника О.В., головного наукового співробітника лабораторії адаптивного овочівництва зберігання і стандартизації, доктора с.-г. наук,, професора Вітанова О.Д., завідуючої лабораторією генетики, генетичних ресурсів і біотехнології доктора с.-г. наук, професора Івченко Т.В. було визначено стан посівів та дотримання методики проведення досліджень.
Висновок комісії: досліди прийняти.